Háčkovaný klobouček ze čtverců

Postup
na žádost tedy vkládám návod na tento klobouček. Na začátek musím napsat, že postup jsem si vymyslela sama, ale inspirovala jsem se fotkami tady na MMB od několika šikulek, bohužel už nevím jména. Je klidně možné, že někdo takové kloboučky vyrábí a třeba i prodává, takže prohlašuji, že jsem postup ani návod nikde "neopajcla" - to jen pro pořádek, protože vidím, co se tady děje v komentech u některých jiných návodů.
1. Nejprve si uháčkujeme potřebný počet čtverců - viz první obrázek.
2. Teď je potřeba čtverce sháčkovat k sobě do takové "čelenky". Já jsem sháčkovala klasicky - položila jsem si líc na líc a jela pevným okem (neutahovat!) s tím, že ke konci jsem je sháčkovala malinko dál od okraje, aby se mi čtverce tvarovaly na hlavičku Lucinky, protože jsou dost velké, jestli mi rozumíte :-) Prostě směrem nahoru se musí "čelenka" trošičku zužovat, aby pěkně držela na hlavičce, ale záleží na velikosti čtverce i hlavičky, je to třeba vyzkoušet např. přiložením na jinou čepičku nebo klobouček, který dětem je, nebo jim to prostě narazit na hlavu :-)))
3. Teď začneme klasicky háčkovat čepičku, normálně zezhora, tj. 5 ŘO, do nich 16 DS. Další 3 řady jsem háčkovala vždy KS, ŘO, KS, ŘO, KS atd. Rozšiřujeme tak, jak jsme zvyklé, prostě nám to musí dělat placku :-) Další řada DS, ŘO, DS..., pak opět 3 řady KS, ŘO, KS..., další řada zase DS, ŘO, DS..., zase 3 řady KS, ŘO, KS..., pak řada DS, ŘO, DS... a tady už mi to stačilo na délku, takže jsem přiháčkovala k "čelence". Je potřeba si to zase zkusit buď na prckovi nebo na jiné čepičce. Jde o to, že se musíme průměrem té horní placky dostat na průměr sháčkovaných čtverců, aby to k sobě sedělo. Já jsem zase sháčkovala z rubu pevnými oky.
4. Teď už zbývá jen krempa :-) Já jsem vyměnila háček za o půl čísla menší. Takže: dole sháčkované čtverce objedeme řadou KS. Čtverce nám končí řadou DS, ŘO, DS, takže děláme vždy 2 KS do jednoho "okénka" z DS, ŘO, DS. V další řadě budeme už rozšiřovat: záleží jak moc chcete mít krempu zvlněnou - já jsem dělala vždy 2 KS do jednoho, jeden KS, 2 KS atd., prostě vždy ob jeden. Další řada je opět KS, nepřidáváme. Další řada DS, ŘO, DS, pícháme vždy ob jeden KS (jeden vynecháváme). Další řada opět KS a zase dva do jednoho okénka. V další řadě jsem ještě přidávala, zase ob jeden KS, můžete zkusit třeba až každý třetí, záleží na přízi a háčku. Další řada je opět DS, ŘO, DS. Poslední řada jsou obloučky - vždy 6 DS do jednoho okénka, jedno okénko vynechat, do dalšího okénka KS, zase jedno okénko vynechat a do dalšího 6 DS,...až do konce řady. A máme hotovo! :-)
Tak snad jsem napsala všechno, klidně se ptejte a hlavně - POSÍLEJTE FOTKY VAŠICH KLOBOUČKŮ :-)

Nejdřív si uháčkujeme čtverce - v návodu je to ten vpravo. Já jsem potřebovala jen čtyři, ty mi stačily na obvod Lucinčiny hlavičky.
Tento obrázek jsem si stáhla z návodu od Pavly Č. (pavlíkmacík) ID 116994 tady na MMB.
Samozřejmě záleží na tom, jakou přízi použijete a na velikosti háčku. Já jsem použila přízi, jejíž tloušťku bych přirovnala ke Camille a háček č. 3,5 na čtverce a vršek kloboučku a č. 3 na krempu, aby byla malinko pevnější.
Pokud to z obrázku není dobře vidět, popíšu háčkování čtverce slovně:
1. spojíme pět ŘO do kruhu
2. do kroužku vháčkujeme 16 KS a spojíme pevným okem (počet je důležitý, jinak by nám nevycházely lístky kytičky ani čtverec)
3. uděláme 2 ŘO (jako náhradu za DS), poté 5 ŘO, vynecháme jeden KS z minulé řady a uděláme dlouhý sloupek. Stejně postupujeme až do konce řady - máme 8 budoucích lístků :-)
4. vyměníme barvu příze a háčkujeme lístky: vždy do jednoho obloučku z ŘO uháčkujeme skupinu: KS, PDS, DS, 2 2x nahazované DS, ŘO, 2 2x nahazované DS, DS, PDS, KS. V jednom obloučku tedy máme dohromady 10 sloupků a jedno ŘO uprostřed. Pokračujeme do konce řady a spojíme pevným okem.
5. tuto barvu příze teď ukončíme
6. doprostřed jednoho z lístků (tedy tam, kde máme ŘO mezi pěti a pěti sloupky) si navážeme další barvu příze.
7. uděláme jedno ŘO (jako náhradu za KS), dále 7 ŘO a spojíme krátkým sloupkem s prostředkem dalšího lístku. Teď uháčkujeme 9 ŘO a opět spojíme KS s dalším prostředkem lístku. Takto pokračujeme do konce řady. POZOR - musí se nám střídat 7 ŘO a 9 ŘO, jinak by nám pak nevznikl čtverec!
8. další řada jsou krátké sloupky - pícháme pod ŘO a děláme jich stejný počet, jako je ŘO, ale vždy uděláme jeden KS i do KS uprostřed lístku z předchozí řady. V řadě, kde je 9 ŘO uděláme 5 KS, jedno ŘO a znovu 5 KS - tím se nám začne tvarovat roh čtverce. Na konci opět spojíme pevným okem.
9. další řada jsou opět KS, do rohů uděláme znovu skupinu 1KS, 1ŘO, 1KS - čtverec se bude pěkně tvarovat.
10. poslední řada: 2ŘO (náhrada za první DS), 1ŘO, DS ob jeden KS z minulé řady, v rozích do jednoho oka skupinu DS, 3ŘO, DS. Spojíme pevným okem a je to :-) Není to nic složitého, jakmile zvládnete první čtverec, další už jdou samy :-)

Tady je vidět sháčkování čtverců z rubu. Omluvte trčící příze, ještě jsem to nestihla "zapupčit", jak říká moje mamka :-) Ty trčící rožky se přichytí tak, aby to nevadilo na hlavičce.

Vzorek na vršku kloboučku.

Detail vzorku na krempě.

Děkuji za foto Berenice J. (Broučila) ID 144840 - jak je vidět, dají se ze čtverečků dělat i zimní modely :-)

Krásný klobouček od Jany N. (janka.nej) ID 114737. Díky za foto :-)

Hned dva bezvadné kloboučky najednou od Simony R. (SSIMISS) ID 58568, díky za foto :-)

Ještě jedno foto od Simonky R. (SSIMISS) ID 58568, krásné holčičky v krásných kloboučcích :-)

Další krásný klobouček od Báry H. (Johanky) ID 93550, díky za foto :-)
Líbil se vám návod? Podělte se o něj s přáteli
Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé
Komentáře k návodu



















































































































































































































